Duchovní služba pro nemocné

Rada pro pastoraci ve zdravotnictví

Co jsme se díky Koronaviru naučili

Z doby koronavirové

Jmenuji se Kryštof Javůrek, jsem kapucín a nemocniční kaplan v Brně, především při Hospici sv. Alžběty. Byl jsem požádán o sdělení zkušenosti z doby koronavirové, proto něčím málo přispěji.

Jakmile vypukla státní karanténa, mělo to samozřejmě dopad i na moji docházku do některých zdejších nemocnic - buď tam byl vstup kaplana zcela nežádoucí, vyjma případu umírání nebo jsme se s vedením daného zařízení dohodli na časově limitovaných návštěvách, aby se co nejvíce eliminovala možnost zavlečení viru nebo jeho přenosu mezi pacienty. Kaplanská služba se mi tak zúžila na pár hodin týdně a já hledal své místo v tomto poslání, přiznám se, hlavně proto, abych nejedl chléb p. biskupa zadarmo. Objevil jsem pak dvě oblasti působení, které jsem před tím dosti opomíjel či jsem neměl tolik důvodu se jim věnovat.

Jednak to byla modlitba za nemocné, kdy jsme se s bratřími v komunitě pravidelně scházeli k večerním modlitbám. Pak jsem také získal více času sloužit častěji, byť privátně, v hospici mši sv. za konkrétní nemocné, konkrétní zaměstnance, jejich rodiny či známé v kaplanské službě. V takových chvílích jsem vnímal, že jsem těmto lidem blíž a pro ně prospěšnější, než při mých často plytkých řečech během návštěv.

Druhou oblastí, které jsem se dřív moc nevěnoval, byla péče o blaho personálu. V době karantény jsem si mohl víc všímat jejich nasazení a obětavosti. Čím je potěšit? Se zdravotním bratrem Bobem z hospice jsme se jednou vyhecovali a vznikla z toho pak jednodenní pěší pouť pro zaměstnance, jejich rodiny a dobrovolníky k vodní kapli v lese u Veverské Bítýšky. Šlo nás asi 16, putovalo se přírodou, navštívili jsme hrad, jeli lodí a slavili Letnice při bohoslužbě pod širým nebem. Účastníci kvitovali možnost být spolu mimo pracovní prostředí, poznávat se navzájem i nová místa, spolu se modlit. Ačkoliv skoro celou cestu pršelo, nikdo z toho prý neonemocněl. Tak snad to bylo potvrzující znamení, že to bylo režírováno shůry a že má cenu v tomto způsobu duchovní služby pokračovat i mimo karanténu.

 

 

V Brně, dne 6.7.2020                                                                                    Kryštof Javůrek, nem. kaplan

Zobrazit všechny zprávy

Kalendář akcí

Aktuality

Zobrazit vše

Copyright © 2020 dspn.cz | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign