Duchovní služba pro nemocné

Rada pro zdravotnictví

Kardinál Schönborn k legalizaci asistované sebevraždy: Usmrcování jako rutina?

Vídeňský arcibiskup v nedělním vydání listu  „Kronenzeitung“ varuje mimo jiné před tím, že se tak zvýší tlak na nemocné a staré lidi, aby “se prostřednictvím sebevraždy odklidili z cesty”. Rakouský kardinál doufá, že “parlament bude moudře hledat dobrá řešení” a že se bude pokračovat s výstavbou zařízení, poskytujících hospicovou a paliativní péči, “ve kterých se usmrcování nestane rutinou”.

„Když chce někdo skočit z mostu, snažíme se mu v tom zabránit. Mělo by nyní být povoleno, postrčit jej ke konci, a to za všeobecného souhlasu?“, uvedl vídeňský arcibiskup konkrétní příklad. Sebevražda je hlubokou ranou pro rodinu i přátele, a to i ve stáří, dodal, ačkoli připustil, že existují „nesnesitelné situace, ve kterých těžce nemocní touží po smrti“. Sám jednu takovou prožil, avšak „skutečně lidskou odpovědí“ na takové případy je „blízkost, náklonnost, tišení bolesti“.

Rozhodnutí ústavního soudu označil rakouský kardinál za průlomové, neboť doposud mezi parlamentními stranami existovala dohoda, považující paliativní medicínu a hospicovou péči za „dobré cesty“. Hrůzné vzpomínky na masovou eutanazii tzv. „nehodnotných životů“ za nacismu totiž stále působily jako varování. V asistované sebevraždě nyní budou spatřovat jediné východisko „staří, unavení, trpící lidé, kteří se považují za přítěž“. V Rakousku dosud vládl konsensus o bezvýhradném upřednostňování života „a z tohoto důvodu se též podrobujeme opatřením, která od nás vyžaduje boj s pandemií koronaviru“, zdůraznil vídeňský arcibiskup.

Zdroj: Vatican News

 

Zobrazit všechny zprávy

Kalendář akcí

Aktuality

Zobrazit vše

Copyright © 2020 dspn.cz | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign