Duchovní služba pro nemocné

Rada pro pastoraci ve zdravotnictví

Konference Zdravotník - křesťan v dnešní nemocnici

V sobotu, 29. dubna 2023 se v kinosále Fakultní nemocnice Brno uskutečnil 18. ročník konference s názvem "Zdravotník - křesťan v dnešní nemocnici." Letošní téma bylo "Zdravotník - zaměstnání nebo poslání?" 

Konference začala společným slavením mše svaté, v den svátku svaté Kateřiny Sienské, která se mj. také velmi starala a zasazovala  o nemocné. Hlavním celebrantem byl otec Pavel  Šenkyřík, brněnský biskupský vikář, spolu s hlavním pořadatelem konference otcem Leo Zerhauem, koordinátorem nemocničních kaplanů brněnské diecéze.  Dopolední blok pak odstartovala paní Jana Sieberová, zakladatelka domácího hospice Duha. Strhujícím vyprávěním zasvětila přítomné o péči o nemocné, zejména onkologické pacienty, kteří jsou v terminálním stádium jejich života. A právě v tomto období je úžasné, dle slov paní Jany, jim přinášet naději, zprostředkovávat usmíření nebo podílet se na zpracování odpuštění. Druhým řečníkem pak byl MUDr. Pavel Sieber, který ve svém příspěvku s poutavým názvem "Chirurgie a paliativa v jednom lidském životě: nepřátelé, sousedé, bratři?" seznámil auditorium s důležitostí týmové práce v rámci paliativního týmu. Konkrétní kazuistikou, kterou manžel paní Jany Sieberové přednesl, nenechal nikoho na pochybách o tom, jak důležitá a potřebná paliativní služba je. Dopolední blok pak zakončil Mons. Pavel Rousek, který posluchače obohatil spirituálním rozměrem díky svému příspěvku s názvem. "Srdce zdravotníka: spiritualita a vztahy".

Odpolední část konference pak kulminovala přednáškou Dr. Michala Umlaufa s názvem "Vidět člověka - křesťanské důrazy rozhovoru zdravotníka s pacientem", díky které se přítomní zdravotníci dozvěděli o praktických technikách přístupu k pacientům, založeným na setkání člověka s člověkem. 

Sobotní konference se zůčastnilo přes 100 zdravotníků z nemocnic, zdravotních a sociálních zařízení, hospiců a také několik nemocničních kaplanů. 

Účastníci konference

Zobrazit všechny zprávy

Kalendář akcí

Aktuality

Zobrazit vše

Copyright © 2020 dspn.cz | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign