Duchovní služba pro nemocné

Rada pro pastoraci ve zdravotnictví

Nemocniční kaplani na Velehradě

Ve dnech 1. – 4. října 2023 proběhl na Velehradě již osmnáctý ročník podzimního republikového setkání nemocničních kaplanů, kterého se zúčastnilo také několik dobrovolníků v pastorační péči ve zdravotnictví a paliativní tým nemocnice Ikem Praha. Poutní dům Stojanov a velký sál obecního úřadu Velehrad tak přivítal celkem 80 účastníků.

Setkání bylo zahájeno duchovní obnovou, kterou vedl P. Mgr. Vojtěch Sivek, SDB., salesián, psycholog a vyučující na JABOKu. Jeho promluvy byly zaměřeny na téma Naděje a byly pro účastníky velkým povzbuzením.

Pondělní odpoledne se uskutečnilo společné jednání členů Rady pro zdravotnictví ČBK a členů výboru KANKu. V podvečer se uskutečnilo zasedání valné hromady členů KANKu a večer jsme ukončili společenským večerem s číší vína v ruce.

Odborný program setkání byl věnován hlavnímu tématu konference, kterým bylo téma Naděje. Řadu přednášek odstartoval Mgr. Martin Fojtíček se svým příspěvkem Naděje a spiritualita v kaplanské službě. Po něm vystoupil Mgr. Tomáš Cyril Havel, Dr. Theol. s přednáškou s názvem Dialog víry s nevírou.

Úterní odpoledne pak tradičně vyplnily workshopy. První vedl doc. Jindřich Šrajer a měl název Kázání na hoře – pozvání k osvobozující praxi. Druhý Mgr. Tomáš Cyril Havel rozvedl svůj dopolední příspěvek Dialog víry s nevírou. Třetí workshop vedla docentka Mireia Ryšková, která kaplany obohatila o naději z biblického pohledu. Poslední workshop vedl MUDr. Martin Moravec, díky kterému se kaplani lehce zapotili díky mnohým kazuistikám.

Středeční dopoledne pak zazněly ještě dva příspěvky, a to doktora Martina Loučky s názvem Naděje v paliativní péči a doktorky Olgy Havránkové, která měla přichystanou přednášku s názvem Naděje v beznaději.

Na závěr nezbývá než dodat, že téma Naděje je jedním z hlavních témat jejich působení a má své místo zejména v paliativních týmech, do kterých se nemocniční kaplani čím dál více zapojují. Navíc od letošního roku vznikla v rámci České paliativní společnosti pracovní skupinka, kde jsou právě kaplani nově zapojeni.

Deo gratias.

Fotogalerie z konference: https://drive.google.com/drive/folders/1ffuvj7mxdFzsMQubEOUfG-CLmjVwmrz4?usp=drive_link

Autoři fotografií: Ludmila a Václav Mikulovi

 

Zobrazit všechny zprávy

Kalendář akcí

Aktuality

Zobrazit vše

Copyright © 2020 dspn.cz | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign