Duchovní služba pro nemocné

Rada pro pastoraci ve zdravotnictví

Ekumenická bohoslužba spojená s požehnáním nemocničním kaplanům v Brně.

 

 

Ve čtvrtek, 7. 12. 2023 , se v Brně v Červeném kostele Jana Amose Komenského uskutečnila ekumenická bohoslužba s požehnáním pro nemocniční kaplany. Bohoslužbu svolali místní biskupové z katolické a husitské církve a zúčastnili se jí i zástupci dalších církví a zástupci nemocnic, v nichž na jižní Moravě kaplani působí.

Přítomno bylo 20 kaplanů, 5 zástupců nemocnic, biskup husitský, katolický a senior evangelický. I přes velkou zimu bylo setkání moc hezké. Jednalo se vlastně o takové společné ekumenické žehnání:

Bože, ty jsi stvořil tento svět a člověka, abys v nich ukázal bohatství svého života. A když ďáblovou závistí vešla do světa smrt, tys o svět nepřestal pečovat a stále novými způsoby jsi ho volal k životu. Prosíme tě, požehnej těmto nemocničním kaplanům a kaplankám, aby v prostředí, které slouží zdraví a životu, správným způsobem svědčili o tvé lásce a doprovázeli v nemocnici všechny při hledání skutečného zdraví a pokoje, které jsou tvou slávou. Skrze Krista, našeho Pána. 

 

Péče o nemocné a trpící patří od nepaměti k důležitým aktivitám katolické církve. Také v dnešní době to je velice důležité. Proto vysíláme spolu s ostatními křesťanskými církvemi do nemocnic kaplany do služby lidem. Jejich úkol často spočívá jen v naslouchání nebo povzbuzení, nezřídka se ale ze společných debat s pacienty vyklube i touha po Bohu a životu s ním.

Při brněnském biskupství funguje  celkem 17 kaplanů. V nemocnicích po celém kraji se starají o pastoraci nemocných nebo umírajících.

Své o tom ví například sestra Františka Jana Majerčíková, která jako kaplanka v Brně působí už 18 let.

Fotogalerii naleznete na tomto odkazu:

https://drive.google.com/drive/folders/1pUr7af4ReAcqiVvEpeMt-REJq7Zt0vES?usp=sharing

 

 

Zobrazit všechny zprávy

Kalendář akcí

Aktuality

Zobrazit vše

Copyright © 2020 dspn.cz | Webdesign: Tvorba web stránek - IR-webdesign